Po co psom aktywne jedzenie?

Udomowienie psów ma niewątpliwie duży wpływ na ich etogram, czyli listę naturalnych zachowań specyficznych dla danego gatunku.  Z jednej strony ich życie zmieniło się na łatwiejsze – mają stały dostęp do pożywienia, schronienie, opiekę, oraz uwagę opiekunów, z drugiej natomiast bardzo często ignorujemy ich naturalne potrzeby – swobodną eksplorację, zdobywanie jedzenia czy kontakt z przedstawicielami własnego gatunku (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Pomijanie naturalnych potrzeb psa wynika najczęściej z nieświadomości ich opiekunów lub po prostu braku czasu.

Aktywne jedzenie ma olbrzymi wpływ na samopoczucie psa – zapobiega psiej nudzie, podnosi pewność siebie oraz stymuluje umysłowo nasze pupile.  W dzisiejszych czasach psy nie mają potrzeby ani możliwości polować, ale z pomocą przychodzą nam zabawki służące do aktywnego jedzenia. Oto najpopularniejsze z nich:

Mata węchowa

Absolutny must have dla każdego właściciela czworonoga. Nie dość, że zaspokaja potrzeby węchowe psa, to jeszcze „pozytywnie” go męczy i sprawia, że psy lękliwe nabierają pewności siebie. Matę węchową można zrobić samemu (jak to zrobić przeczytacie tutaj) lub kupić gotową. Jeżeli pies dostaje suchą karmę, to zamiast podawać ją w misce, można wysypać na matę.

Prosta mata węchowa, którą można zrobic samemu
Prosta mata węchowa, którą można zrobić samemu.

 

 

Mata węchowa kupiona w sklepie

 

 

 

 

 

 

 

Kong

Kong goodie bone w wersii extreme

Kong to jedna z moich ulubionych zabawek do aktywnego jedzenia. Zaspokaja potrzebę gryzienia i lizania oraz masuje dziąsła psa. Ten oryginalny wykonany jest z bardzo wytrzymałego kauczuku, odpornego na nacisk psich zębów. Rozmiar i twardość  konga dobieramy do wielkości psa oraz siły jego szczęk. Na rynku dostępne są konga dla szczeniaków (w kolorze niebieskim), psów starszych (w kolorze fioletowym), w wersji klasycznej (w kolorze czerwonym) oraz oznaczone jako extreme (niezależnie od modelu i wielkości zawsze ew kolorze czarnym).  Kong można wypełnić specjalnie do tego przeznaczona pastą, pasztetem dla psów, mokrą karmą ale również karmą suchą (wsypujemy kulki karmy do środka i wkładam kilka godzin do miseczki z wodą).

Kong typu goodie ribbon
Kong classic

 

Kula smakula

Służy do aktywnej formy jedzenia karmy suchej lub psich przysmaków. W środku kuli znajduje się labirynt, który utrudnia wypadanie kulek na zewnątrz. Pies popychając łapą lub pyskiem kulę sprawia, że co jakiś czas wypada z niej smakołyk. Kule dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach. Dobierając odpowiedni rozmiar należy mieć to na uwadze, że kula powinna być na tyle duża, aby pies nie mógł trzymać jej w pysku. W sprzedaży dostępne są kule plastikowe oraz gumowe. Te drugie mają przewagę nad plastikowymi tym, że turlając się po podłodze nie robią hałasu.

Gumowa kula smakula

 

Miska spowalniająca jedzenie

Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku psów łakomczuchów, ale również u psów, u które jedzenie ze zwykłej miski wydaje się być nudne . Korytarze, labirynty i rowki sprawiają, że proces jedzenia wydłuża się kilkakrotnie. Miski można używać zarówno do suchej, jak i mokrej karmy. Miski dostępne są w różnych kolorach modelach oraz  rozmiarach.

Miska typu rozeta
Miska typu ślimak

 

 

 

 

 

 

 

 

Maty do wylizywania

Lizanie obok gryzienia i żucia jest jedną z podstawowych potrzeb psa. Ma działanie uspokajające oraz odstresowujące. Jeżeli Twój pies pochłania mokrą karmę w kilka sekund, to można używać matę jako spowalniacza jedzenia, rozsmarowując na niej karmę. Maty do wylizywanie sprawdzają się również w przypadku psich niejadków, ponieważ lizanie wzmaga produkcję śliny, a przez to pobudza apetyt. Wypustki maty czyszczą język, a przez to pomagają utrzymać higienę jamy ustnej.

 

Kong wobbler czyli wańka-wstańka

Jest to zabawka dla psów lubiących wyzwania. Zaprojektowana jest tak, aby przy każdym trąceniu łapą czy pyskiem wracała do pionu – dół zabawki jest obciążony. Chwianie się na boki zabawki sprawia, że kulki karmy lub smakołyki wylatują z niej przez małą dziurkę. Jednocześnie kształt oraz materiał z jakiego jest zrobiona zapobiega przytrzymywaniu jej pyskiem.

 

Proponując psu jedzenie w aktywnej formie należy pamiętać, że zawsze zaczynamy od najłatwiejszej dla niego wersji, zwłaszcza gdy jest to pies lękliwy lub mało pewny siebie. Jeżeli takiemu psu postawimy zbyt wysoko poprzeczkę, szybko się zniechęci. Z kolei psy nadpobudliwe mogą szybko się frustrować, jeżeli z powodu dużego pobudzenia nie poradzą sobie z wydobywaniem pokarmu. Aktywne jedzenie powinno być przyjemnością dla psa, a nie powodem stresu.

Smacznego ; )

 

Dodaj komentarz