Klatka kennelowa

Co to jest klatka kennelowa?

Kiedy podczas konsultacji zalecam wprowadzenie psu klatki kennelowej, dość często napotykam się ze zdziwieniem a czasem nawet przerażeniem Opiekunów. Nic dziwnego. Słowo klatka raczej nie kojarzy się nikomu pozytywnie. Ale nazwa klatki pochodzi od angielskiego słowa kennel, czyli buda. Kiedy klatkę naszego pupila osłonimy kocem, rzeczywiście przypomina budę i taką role spełnia.

Do czego służy klatka kennelowa?

Psy bardzo często jako miejsce do odpoczynku wybierają ciasne i zaciemnione miejsca, gdzie mogą zwinąć się w kłębek i czują się bezpiecznie. Prawdopodobnie jest to zachowanie, które przetrwało jeszcze z czasów, kiedy nieudomowione psy szukały miejsca do odpoczynku w ciasnych i ciemnych jaskiniach  czy norach. Pomimo tego, że większość z nas traktuje psa jak członka swojej rodziny, pies dalej pozostaje psem. Nie powinniśmy zatem zapominać o zapewnieniu im wszystkich podstawowych potrzeb – w tym potrzeby bezpieczeństwa.

Kennel doskonale sprawdza się u psów lękliwych – pomaga w budowaniu pewności siebie i wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa.

Pomaga wyciszyć się psom nadpobudliwym. Niektóre psy przez większość dnia są w stanie czuwania i nie potrafią odpoczywać. Takie miejsce, gdzie pies jest odgrodzony od bodźców wzrokowych oraz ma ograniczoną przestrzeń pomaga mu się zrelaksować i odpocząć.

Klatka kennelowa ułatwia naukę czystości u szczeniaków. Psy raczej nie załatwiają się w miejscach, gdzie śpią – pod warunkiem, że nie przetrzymuje się ich w nich zbyt długo i wyprowadzi na dwór od razu, kiedy szczeniak się obudzi.

U psów ze skłonnością do dewastacji domu – klatka kennelowa fizycznie im to uniemożliwi, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo. Oprócz zniszczeń, które często drenują kieszenie właścicieli, psy mogą zrobić sobie krzywdę. Jeśli np. pogryzą kabel – mogą zostać porażone prądem.  Z kolei gryząc jakieś niejadalne rzeczy mogą się nimi zadławić.

Klatkę kennelową, możemy również zabierać ze sobą w podróż. Spełniać może ona podwójna funkcję – do przewożenia psa samochodem (pod warunkiem, że mamy na nią miejsce w aucie) lub po prostu zabraniu jej ze sobą. Metalowa klatka, po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, za to może się przydać podczas wakacyjnych wyjazdów. Bardzo dobrze sprawdza się przy pozostawianiu pupila na kilka godzin samego w hotelu czy pensjonacie.

Jaką wielkość powinna mieć klatka kennelowa?

Rozmiar klatki należy zawsze dobierać do wielkości naszego psa – oczywiście mam na myśli wielkość docelową. Klatka powinna być na tyle duża, żeby pies mógł swobodnie w niej stać, usiąść, obrócić czy wygodnie położyć, ale nie mógł po niej biegać. Do klatek metalowych można dokupić specjalne miski na wodę z uchwytem, które przykręca się do ich prętów.

Jak długo pies powinien przebywać w klatce?

Maksymalny czas spędzony w zamkniętej klatce nie powinien przekraczać 4-5 godzin. Oczywiście zależy to od temperamentu naszego pupila. Są psy, które  przesypiają większość czasu, przebywając same w domu, ale tych najczęściej nie ma potrzeby zamykać. U psów, które wykazują jakiekolwiek problemy separacyjne zalecałabym daleko posuniętą rozwagę. W sytuacji, kiedy pies nie czuje się bezpiecznie w klatce, będzie się starał za wszelką cenę z niej wydostać. Może zrobić sobie przy tym krzywdę – połamać zęby, czy łapy. Podobnie może się zdarzyć w przypadku psów nadpobudliwych – zamknięcie ich na wiele godzin w klatce może doprowadzić  do zachowań kompulsywnych (kręcenie się w kółko czy wylizywanie łap czy gryzienie boków).

Gdzie najlepiej postawić klatkę?

W miejscu, gdzie najbardziej lub przebywa nasz psiak. Psy, to zwierzęta towarzyskie – bardzo ważny jest dla nich kontakt socjalny z człowiekiem czy możliwość obserwacji tego, co dzieje się w domu. Jeśli ustawimy klatkę w pomieszczeniu, gdzie rzadko przesiadują domownicy, prawdopodobnie pies nie będzie chciał w niej odpoczywać. Dla wielu właścicieli postawienie klatki w salonie, gdzie najczęściej gromadzi się cała rodzina, kłóci się z jego estetyką, dlatego często rezygnują z pomysłu wprowadzenia kennelu. Myślę, że i ten problem można rozwiązać. Na rynku dostępne są  klatki drewniane w różnych kolorach i stylach.  Z kolei na klatkę metalową można narzucić koc lub narzutę, pasującą do wnętrza i jego kolorystyki.

Wybierając miejsce, gdzie chcemy postawić klatkę, należy unikać szlaków komunikacyjnych domowników – przedpokoju lub miejsca przy drzwiach. Postawienie w takim miejscu klatki może znacznie utrudniać psu wypoczynek i sprawić, że zamiast spać, będzie on co chwilę budził się i obserwował mieszkańców.

Co można włożyć do klatki?

Najlepiej posłanie, na którym najczęściej odpoczywa nasz psiak. Takie z podwyższonymi brzegami przynajmniej z jednej strony sprawi, że pies wtuli się w jego brzeg. Ponadto znajomy zapach prawdopodobnie zachęci naszego czworonoga do wejścia i położenia się w klatce. Oczywiście można również klatkę wyłożyć jakimś kocem lub kołdrą. Jeżeli miska z wodą stoi na podłodze, to dobrze by pies nie wychlapywał jej zawartości na jej posłanie.

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Przede wszystkim – stopniowo. NIGDY NIE ZOSTAWIAMY PSA BEZ WCZEŚNIEJSZEGO TRENINGU. Dlaczego? Bo wtedy prawdopodobnie skojarzy ją sobie jako coś bardzo nieprzyjemnego i trudno go będzie przekonać, że jest inaczej. Założeniem stosowania klatki, jest to, że nasz pupil będzie chętnie spędzał w niej czas. Należy więc zrobić wszystko, by od samego początku kojarzył ja sobie z przyjemnościami. Dlatego NIGDY NIE ZAMYKAMY PSA W KLATCE ZA KARĘ.

A oto kilka sprawdzonych sposobów, jak pomóc naszemu psu zaadoptować się do nowego miejsca odpoczynku:

 1. Przez pierwsze kilka dni po rozłożeniu klatki, należy dać psu czas na oswojenie się z nowym meblem. Wkładamy do niej kocyk lub posłanie i czekamy, aż pies zainteresuje się nią i wejdzie do niej. Jeżeli klatka ma służyć jako miejsce do wyciszania i odpoczynku, można od góry i po bokach zasłonić ją kocykiem lub narzutą.
 2. Aby zachęcić psa do wchodzenia do klatki (na tym etapie, wystarczy, że psiak na chwilę do niej wejdzie), należy wrzucać mu do niej smakołyki lub ulubione zabawki.
 3. Aby pies skojarzył sobie klatkę z czymś przyjemnym, przynajmniej raz dziennie powinien on dostawać w niej jedzenie  – najlepiej na macie węchowej lub w kongu oraz gryzaki naturalne. Ponieważ niektóre psy będą się starały wynieść konga czy gryzaka z klatki, można go przywiązać sznurkiem do prętów.
 4. Drzwi do klatki powinny być przez cały czas otwarte, aby nasz pupil sam decydował, czy chce w danym momencie przebywać w klatce czy poza nią.
 5. Aby nauczyć psa wchodzenia na komendę do klatki, należy w momencie, kiedy wchodzi on do środka podkładać komendę „na miejsce” lub „do klatki”. Oczywiście nie zapominamy o chwaleniu i nagradzaniu psa.
 6. Kiedy pies będzie już chętnie spędzał czas w klatce, można na chwilę zamknąć drzwiczki. Nie należy jednak w tym czasie odchodzić od niego, aby go nie przestraszyć.
 7. W momencie, kiedy pies nie będzie miał problemu z przebywaniem przez chwilę w zamkniętej klatce, można ten czas stopniowo wydłużać. Na tym etapie jednak nie zalecałabym jeszcze wychodzenia z pomieszczenia. Można natomiast kręcić się po pokoju np. sprzątając lub po prostu oglądać telewizje czy czytać książkę.
 8. Następny etap to wychodzenie na chwilę z pokoju. Tutaj w zależności od tego, jak dobrze znosi to nasz psiak można pozostawać go samego na coraz dłużej. Ważne, żeby ten czas został dopasowany do możliwości psa. Jeżeli zaczyna się on zachowywać nerwowo, pokazuje sygnały stresu czy wręcz wpada w panikę, oznacza to że zbyt szybko podnieśliśmy mu poprzeczkę.
 9. Ostatni etap, to pozostawanie psa zamkniętego w klatce i wyjście z domu. Czas, na jaki zdecydujemy się pozostawić naszego pupila zależy od tego, jak dobrze znosi on przebywanie w kennelu.

O czym należy pamiętać przy treningu klatkowym?

 • Przede wszystkim, nim kupimy klatkę kennelowa, musimy zastanowić się, dlaczego chcemy wprowadzić ją naszemu pupilowi. Jeżeli nasz psiak ma problemy behawioralne, prawdopodobnie trening klatkowy trzeba będzie połączyć z terapią.
 • Przyzwyczajanie psa do klatki powinniśmy przeprowadzać po długim i męczącym zarówno fizycznie jak i intelektualnie spacerze. Zmęczony pies prawdopodobnie położy się w klatce i będzie spał, co daje dużą szansę, że następnym razem sam wybierze kennel na miejsce odpoczynku.
 • W sytuacji, kiedy pies próbuje zwrócić naszą uwagę i piszczy lub szczeka, nie powinniśmy go wypuszczać z klatki, ponieważ takie zachowanie bardzo szybko się wzmacnia i powoduje, że nasz pupil następnym razem  będzie jeszcze głośniej i dłużej szczekał, aby wymóc swoim zachowaniem opuszczenie kennelu. Kiedy natomiast widzimy, że pies pokazuje sygnały stresu (o stresie przeczytasz tutaj, to prawdopodobnie mamy zbyt duże wymagania w stosunku do naszego psa i powinniśmy cofnąć się o etap lub dwa w treningu klatkowym.

Tyle teorii – teraz czas na praktykę. Powodzenia 🙂

 

 

5 myśli na temat “Klatka kennelowa

 1. Mam pytanie, jak wygląda sprawa ze snem nocnym? Chcemy wprowadzić klatkę, żeby pies miał swoje, bezpieczne miejsce, ale w nocy pies ma legowisko w sypialni, a zgodnie z wytycznymi kennel stałby w salonie, gdzie jest w nocy zamknięte i psiak woli być przy nas. Czy w takim razie kennel powinien stać w salonie a oprócz tego legowisko w sypialni? Jesli postawimy kennel w sypialni to psiak nie będzie chciał w nim siedzieć, bo jednak większość czasu spędzamy w salonie

  1. Dzień dobry. Myślę, że legowisko powinno zostać w sypialni, a kennel w salonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pies spał w nocy na legowisku, a w odpoczywał w klatce kennelowej.

 2. Posiłkując się takimi komentarzami kupiliśmy duża klatkę, postawiliśmy w centrum salonu. Wniosek – pies mimo prawidłowo wprowadzonej klatki zawsze histeryzował jak do nejj trafiał, nie potrafił się wyciszyć. Kupiliśmy maksymalnie mała, przenieśliśmy do pomieszczenia w domu gdzie pies ma spokój – nagle zaczął sam do niej wchodzić, a wręcz i spać, mimo ze ma do wyboru łóżko i kanapę 😉

  1. Czasami tak bywa, że im ciaśniej tym lepiej ; ) Każdy pies jest inny i trzeba to uszanować.

Dodaj komentarz