Pierwsza pomoc w stanach nagłych psów i kotów

„Pierwsza pomoc w stanach nagłych psów i kotów” jest to książka, która stosunkowo niedawno ukazała się na polskim rynku. Skierowana jest przede wszystkim do osób pracujących z psami – techników weterynarii, pracowników schronisk, trenerów, behawiorystów, kocich i psich fryzjerów, właścicieli hoteli dla psów – czyli wszystkich osób mających kontakt ze zwierzęciem. Ja natomiast uważam, że każdy właściciel psa lub kota powinien mieć tę lekturę na swojej półce.
Poradnik składa się z czternastu rozdziałów – każdy z nich poświęcony jest osobnemu zagadnieniu. Począwszy od postępowania w stanach nagłych, krwotokach, urazach, poprzez oparzenia, rany cięte, udar cieplny, omdlenia i drgawki, a skończywszy na zatruciach lekami, ugryzieniach i ukłuciach przez owady czy reanimacji krążeniowo-oddechowej. Wszystkie te kwestie opisane są w przystępny dla czytelnika sposób. Mnie najbardziej zainteresował rozdział dotyczący ran, ponieważ jako posiadaczka dwóch dość dużych psów często borykam się z pokaleczonym łapami czy ścięgnami. Autor bardzo szczegółowo przedstawia klasyfikację ran, czynniki decydujące o tym, że rana jest groźna oraz jak samodzielnie ja zaopatrzyć.
Znajomość pierwszej pomocy nie zastąpi profesjonalnej opieki weterynaryjnej, ale w nagłych wypadkach może uratować życie naszemu pupilowi.

Dodaj komentarz